• Strona główna
  • Oferta
  • Dla Dzieci i Młodzieży
  • O Przystani
  • Kontakt

Dzieci i młodzież

W ciągu dziesięciu lat istnienia Przystań stała się miejscem szczególnym dla dzieci, młodzieży i ich rodziców. Miejscem, gdzie w bezpiecznej atmosferze można porozmawiać o nurtujących młodych ludzi sprawach, miejscem spotkań, rozwoju i inspiracji.
Oferta Przystani dla młodych:

konsultacje

Zwykle kilka spotkań, których celem jest wstępna diagnoza problemu, z którym zgłasza się rodzina oraz zaproponowanie najlepszej formy pomocy.
  • Jak się umówić na konsultację, kto ma przyjść?
  • Na pierwsze spotkanie najlepiej umówić się telefonicznie, może w nim uczestniczyć cała rodzina, chyba, że dziecko, nastolatek lub jego rodzice chcą inaczej. Czasem rodzice chcą najpierw przyjść sami i opowiedzieć o problemach dziecka, czasem nastolatek chce przyjść na pierwsze spotkanie sam i rozmawiać bez rodziców. Nie narzucamy formy pierwszego spotkania, to rodzice i nastolatek wiedzą lepiej czego potrzebują.
  • Jak się przygotować do pierwszego spotkania?
  • Na pierwsze spotkanie można zabrać opinie ze szkoły, poradni, szpitala itp. (jeśli dziecko takie posiada). Pierwsze spotkanie ma formę luźnej rozmowy, w której dla specjalisty ważne jest zdanie każdej z obecnych na spotkaniu osób, jej perspektywa problemu. W czasie spotkania dzieci mają możliwość swobodnej zabawy (gabinet wysposażony jest w klocki, pluszaki, materiały plastyczne itp). Warto przygotować dziecko na spotkanie z psychologiem. Młodszym dzieciom wyjaśnić kim jest psycholog, czym się zajmuje, starsze zapewnić o dyskrecji specjalisty, która dotyczy róznież członków rodziny.
  • co się dzieje na kolejnych konsultacjach?
  • Przebieg kolejnych konsultacji zależy od potrzeb dziecka i rodziny rozpoznanych na pierwszym spotkaniu. Zwykle po pierwszym wspólnym spotkaniu proponujemy kilka spotkań indywidualnych z dzieckiem, których celem jest nawiązanie dobrego kontaktu z dzieckiem, zbudowanie zaufania, zrouzmienie probelmów dziecka. Poznawanie się i diagnoza problemu odbywa się poprzez wzpólne rozmowy, zabawę, rysunki, testy psychologiczne i obserwację. Konsultacje odbywają się raz w tygodniu. W tym samym czasie rodzice również mają możliwość korzystania z konsultacji wychowawczych, jeśli czują taką potrzebę.
  • Co nam dają konsultacje?
  • Czasem już na etapie konsultacji udaje się znaleźć rozwiązanie probelmu. Czasem konsultacje stanowią punkt wyjścia do dalszej pracy z rodziną. Na ostatnim spotkaniu konsultacyjnym wspólnie omawiamy wnioski z konsultacji i propozycje dalszej współpracy.

    Czas trwania konsultacji 50 lub 90 min
    Cena: 150 lub 200 zł

    psychoterapia indywidualna dziecka / nastolataka

    To szczególny rodzaj kontaktu, rozmowy dostosowany do wieku i indywidualnych potrzeb dziecka, którego celem jest pomoc dziecku/ nastolatkowi w pokonaniu jego trudności. Na początku psychoterapii najważniejsze jest zbudowanie tzw. przymierza terapeutycznego, czyli wypracowanie zaufania między młodym pacjentem i terapeutą. Następnie w bezpiecznej, przyjaznej atmosferze omawia się konkretne sytuacje z życia pacjenta, emocje z nimi związane, analizuje różne rozwiązania. Psychoterapia to wspólna praca, w której dużo zależy od zaangażowania pacjenta w proces terapii, ważną rolę spełnia również rodzina pacjenta, która wspiera i motywuje do terapii. Terapeuta zapewnia młodej osobie dyskrecję. czas trwania psychoterapii ustala się indywidualnie.

    W ramach gabinetu psychoterapię indywidualną prowadzi mgr Marta Białek, mgr Madalena Werner, mgr Sylwia Mitas, mgr Izabela Salamon, mgr Edyta Ćmiel, Anna Salamon oraz mgr Barbara Płonka.

    Czas trwania sesji psychoterapii: 50 min
    Cena: 80-130 zł

    terapia grupowa dla młodzieży

    Grupa teraputyczna dla młodzieży została stworzona z myślą o tych pacjentach, którzy ukończyli terapię indywidualną. Jest to najbardziej efektywna, polecana przez specjalistów forma pomocy i rozwoju kompetencji społecznych dla nastolatków. Terapia grupowa umożliwia jej uczestnikom dzielenie się swoimi doświadczeniami, uczuciami, refleksjami. Terapia w grupie utrwala efekty terapii indywidualnej oraz pozwala rozwijać nabyte indywidualnie z terapeutą umiejętności. Grupa młodzieżowa umożliwia rozwój samodzielności i odwagi, poczucia własnej wartości, asertywności i dojrzałej komunikacji. W bezpieczniej przestrzeni grupy powstaje przestrzeń na swobodną dyskusję i rozwój refleksyjności, która pozwala młodemu człowiekowi lepiej odnaleźć się w coraz trudniejszej “dorosłej” rzeczywistości.
    Spotkania grupy odbywają się raz w tygodniu, czas trwania grupy zależy od ilości uczestników.

    W ramach gabinetu grupę prowadzi mgr Marta Białek z mgr Izabelą Salomon

    Cena: 320 zł/miesiąc

    warsztaty socoterapii dla dzieci w wieku 9 - 12 lat

    Zdecydowanie najbardziej efektywna i polecana forma pomocy dla dzieci. Przebywanie w grupie jest bowiem dla nich najbardziej naturalne, a informacje zwrotne usłyszane od rówieśników znaczą nieraz więcej niż słowa dorosłych. Zajęcia mają formę warsztatową, są nakierowane na budowanie u dzieci kompetencji społecznych takich jak: wzmacnianie poczucia własnej wartości, nawiązywanie i utrzymywanie satysfakcjonujących przyjaźni z rówieśnikami, pokojowe rozwiązywanie konfliktów, wyrażanie uczuć i opinii. Grupa uczy również odpowiedzialności za innych, szanowania wspólnie wypracowanych norm i zasad. Cotygodniowe spotkania grupy są dla dzieci okazją do wspólnej zabawy, refleksji, pracy nad sobą. Praca z dzieckiem w grupie jest również ważnym źródłem informacji o jego potrzebach, problemach, mocnych stronach, które mogą być bardzo pomocne dla rodziców i nauczycieli.
    Spotkania grupy odbywają się dwa razy w miesiącu, w soboty od 10.00 do 12.00

    Cena - 160 zł za miesiąc

    weekendy rozwojowe dla młodzieży

    Weekendy rozwojowe stworzone zostały z myślą o młodzieży w wieku 14-18 lat, którzy zwłaszcza w ostatnim roku w trakcie pandemii czują się samotni, niezrozumiani, skarżą się na brak prawdziwych więzi, zaufania i poczucia bezpieczeństwa. Zdalna szkoła, izolacja społeczna wpływa szczególnie destrukcyjnie na tą grupę społeczną, stąd pomysł stworzenia grup weekendowych, "wysepek wolności i kontaktu".Proponowane przez nas spotkania mają być właśnie okazją do poznania innych młodych, którzy czują podobnie, zrozumienia swoich trudności, poszukania wspólnie z grupą sposobów radzenia sobie z nimi. Te spotkania dla wielu młodych stały się inspirującą przygodą, do pokonywania własnych barier, nieśmiałości, lęku i uprzedzeń, poszukiwania rozwiązań tam, gdzie się ich wcześniej nie widziało, ważnym, głebokim i radosnym spotkaniem z drugim człowiekiem oraz samym sobą.Mogą być jednorazowym, zamkniętym doświadczeniem terapeutycznym lub wstępem do dalszej pracy indywidualnej lub grupowej.

    Weekendy odbywają się co 2 miesiące. Najbliższe wydarzenie: 19-20.02.2021, kolejny termin: 3-4.04.2021. Zajęcia w godzinach od 16.00 do 19.30 w pt oraz od 10.00 do 16.00 w sobotę.

    Koszt udziału w pojedyńczym spotkaniu weekendowym to 350 zł.
    W cenę warsztatu wliczony jest lunch, napoje i przekąski.

    terapia rodzin i par

    Wiodąca lub towarzysząca forma pomocy dziecku, omówiona szerzej w zakładce oferta

    Letnie Warsztaty Rozwojowe dla dzieci i młodzieży

    Wakacyne spotkania z rówieśnikami, wspólna okazja do ćwiczenia komunikacji, epatii, uczenia się o sobie i innych w przyjaznej i lekkiej formie. Zajęcia prowadzone w formie półkolonii, z wyżywieniem i opieką wykwalifikowanej kadry terapeutów.

    Powered by Create your own unique website with customizable templates.